Hint Tatlısı Jalebi Tarifi

Hint tatlıları arasında özel bir yere sahip olan Jalebi, şerbetli tatlıları sevenler için mükemmel bir seçenek olabilir. Evde kolayca hazırlanabilen bu tatlı, un, yoğurt, şeker, su ve yağ gibi malzemelerle yapılır. İçerisinde nar gibi kızarmış hamur şerbetle buluşur ve muhteşem bir tadı ortaya çıkarır. Misafirlerinizi şaşırtmak ve lezzetli bir tat sunmak isterseniz Hint Tatlısı Jalebi’yi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

Bir bardak un, bir yemek kaşığı pirinç unu, yarım çay kaşığı kırmızı gıda boyası, bir çay kaşığı kabartma tozu, iki yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı eritilmiş tereyağı, sıvı yağ, bir bardak şeker, bir bardak su ve yarım limon suyu Jalebi yapmak için gerekli malzemelerdir.

Bu malzemeleri hazırlayarak Jalebi tatlısını evde kolayca yapabilirsiniz. Un ve pirinç ununu karıştırın, kırmızı gıda boyası, kabartma tozu, yoğurt ve eritilmiş tereyağı ekleyin. Hamuru sıcak su ile yoğurun, üzerini örtüp 20 dakika bekletin. Tavada sıvı yağ ile Jalebi tatlısını pişirin ve şerbet içinde bekletin. Şerbeti çekip yumuşayana kadar karıştırın ve servis edin.

Jalebi Nasıl Yapılır?

Hint Tatlısı Jalebi yapmak oldukça kolay! İlk önce, şerbet yapmak için suyu ve şekeri kaynatın. Ardından, yarım limon suyunu ekleyin ve şerbeti kenara alın. Hamur için, kuru malzemeleri bir kabın içinde karıştırın. Sonra, yoğurt ve eritilmiş tereyağını hamura ekleyin. Sıcak suyu yavaşça hamura ilave edin ve iyice karıştırın. Hamuru bir kaç dakika yoğurun ve 20 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra, tavayı ısıtın ve sıvı yağ ekleyin. Hamuru sıkma torbasına koyun ve şeklini vermek için tavada hamuru sürekli sıkın. Nar gibi kızarana kadar pişirdikten sonra, sıcak jalebileri soğuk şerbet içinde bekletin. Şerbeti çekip yumuşadıklarından emin olana kadar karıştırın ve servis edin.

– Yarım limon suyu ekleyin. Şerbeti soğuması için kenara alın.

Jalebi tatlısının şerbeti için hazırladığınız su ve şekeri ocağa koyup kaynatmaya başlayın. Yarım limonun suyunu sıkıp ekleyin. Limon suyu şerbette kristalizasyon sürecini hızlandırarak, şerbetin daha çabuk soğumasını sağlayacaktır.Yavaşça karıştırıp kaynamaya devam ettirin. Kaynama işlemi sona erdikten sonra, şerbeti soğuması için kenara alın.

– Kuru malzemeleri karıştırın.

Jalebi tarifinde kullanılan kuru malzemeleri karıştırmak için un, pirinç unu, kırmızı gıda boyası ve kabartma tozunu bir kapta birleştirin. Karışımı iyice çırpın ve karıştırın. Ardından yoğurt ve eritilmiş tereyağını ekleyin. Sıcak suyu yavaşça karışıma ekleyin ve hamuru iyice yoğurun. Hamuru bir süre dinlendirin ve daha sonra sıkma torbasına koymak için hazır hale getirin.

– Yoğurt ve tereyağını ekleyin.

Yoğurt ve tereyağı, Jalebi hamuruna lezzet katan iki önemli malzemedir. Yoğurt, hamurun daha pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olurken tereyağı, hamurun aromasını artırır. İki malzemeyi hamura eklerken, topaklanmaması ve homojen bir karışım oluşması için iyice çırpılmalıdır.

– Sıcak suyu yavaşça ekleyin ve hamuru iyice karıştırın.

– Hamurun kıvamını belirlemek için sıcak suyu yavaşça eklemek önemlidir. Sıvıyı birden dökmek hamurun kıvamını bozabilir. Hamuru iyice karıştırdığınızda pürüzsüz bir kıvam elde etmelisiniz.

– Hamuru birkaç dakika yoğurun, üzerini örtüp 20 dakika bekletin.

Jalebi hamurunun kıvamı, kolay şekil alması ve kabarması için birkaç dakika yoğrulması gerekiyor. Hamuru yoğurduktan sonra üzerini örtüp 20 dakika kadar bekletin. Bu süre içinde hamurun dinlenmesi ve kabarması için zaman tanımış olacaksınız.

– Tavaya sıvı yağı ekleyin ve ısıtın.

Jalebileri pişirmek için tavaya sıvı yağı ekleyip ısıtın. Tavaya gereğinden fazla yağ koymaktan kaçının, yağın yanması jalebiye kötü bir tat verir. Yeterli sıcaklıkta olduğundan emin olmak için birkaç damla hamuru deneyebilirsiniz. Hamur hemen dibe çökerse yağ yeterli sıcaklığına ulaşmıştır. Fazla yağı kağıt havluyla emebilirsiniz.

– Hamuru sıkma torbasına koyun.

Jalebi hamurunu sıkmak için bir sıkma torbası kullanmanız gerekiyor. Torbanın ağzına yıldız şeklinde bir uç yerleştirin ve hamuru torbanın içine koyun. Tavayı ocağa koyarak yağın kızdığından emin olun ve sıkma torbasından hamuru sıkarak tavada jalebileri oluşturun. Hamurun şekli ve boyutu tamamen size kalmış. Nar gibi kızaran jalebi’leri bir kağıt havlu yardımıyla yağından arındırarak soğuk şerbet içinde bekletin. Şerbetin tamamen emildiğinden emin olana kadar karıştırarak jalebi’leri servis edin.

– Tavada hamuru sıkarak jalebileri oluşturun.

Jalebi yapımının en keyifli kısmı, hamuru tavada sıkarak jalebileri oluşturmak. Tava sıvı yağ ile ısındıktan sonra, hamuru sıkma torbasına koyarak tavadaki yağa şekil verin. Hamuru koyduktan sonra, ince bir çizgi halinde dolaştırarak jalebi şeklini oluşturun. Daha sonra, jalebileri nar gibi kızarana kadar pişirin. Bu işlem sırasında, dikkatli olmanızda fayda var. Hamurun yapışmaması için tava aralıklı olarak temizleyin. Pişirme işlemi bittikten sonra, jalebileri soğuk şerbet içinde bekletin ve şerbeti iyice çekmesi için karıştırın.

– Nar gibi kızarana kadar pişirin.

Jalebi hamurunu sıktıktan sonra tavada nar gibi kızarana kadar pişirin. Bu noktada dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü hamurun içi çabuk piştiği için jalebileri fazla tutarsanız sertleşebilirler. Nar gibi kızaran jalebileri şerbetle buluşturduğunuzda, tatlımızın mükemmel lezzeti ortaya çıkacak.

– Sıcak jalebileri soğuk şerbet içinde bekletin.

Jalebi tatlısının lezzetini artırmak için, sıcak jalebi tatlılarını soğuk şerbetin içinde bekletmeniz gerekir. Böylece şerbeti daha iyi emerler ve daha yumuşak bir dokuya sahip olurlar. Şerbetin içinde bekletme işlemi, jalebi tatlılarının lezzetini artırmak için oldukça önemlidir. Ayrıca, tatlıların şerbeti daha iyi çekmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

– Şerbeti çekip yumuşayana kadar jalebileri karıştırın.

Jalebi tatlısı şerbeti çekene kadar karıştırılmalıdır. Böylece tatlı şerbeti daha da içine çekecek ve daha yumuşak bir dokuya sahip olacaktır. Jalebi tatlısı, sıcak bir şekilde soğuk şerbet içinde bekletildikten sonra servis edilmelidir. Şerbeti çekip tatlı yumuşayana kadar, birkaç kez karıştırarak tatlıların şerbeti her yerine eşit bir şekilde yayılmalıdır.

– Jalebileri servis edin.

Jalebileri servis etmek için genellikle küçük tabaklar tercih edilir. İsterseniz üzerlerine iri çekilmiş fıstık veya badem serpebilirsiniz. Ayrıca, yanında bir fincan sıcak chai çayı da servis edebilirsiniz. Hindistan’da sokak satıcıları tarafından da çokça tercih edilen bu lezzeti, şimdi evinizde kolayca hazırlayabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Püf Noktaları

Jalebi yaparken kırmızı gıda boyası kullanmak istemeyenler, hamuru artan şerbetle karıştırarak servis yapabilirler. Bu şekilde görsel olarak farklı bir tatlı hazırlayabilirsiniz.

– Jalebileri çabuk şerbet çekmesini sağlamak için şerbetin soğumasını beklemeden dökerek pişirmeye devam edebilirsiniz.

Jalebi yaparken şerbetin içinde yavaşça bekletmek lezzetli bir sonuç verebilir. Ancak hızlı bir sonuç istiyorsanız, soğuma işlemini beklemek yerine hemen şerbeti jalebilerin üzerine döküp pişirmeye devam edebilirsiniz. Böylece jalebiler şerbeti hızlıca çekerek yumuşak bir dokuya sahip olacaktır.

– Sıvı yağ yerine tereyağı ya da kısmen tereyağı kullanarak lezzet farkı yaratabilirsiniz.

Sıvı yağ, Hint Tatlısı Jalebi tarifinde kullanılan en yaygın yağ türüdür, ancak tereyağı ya da kısmen tereyağı kullanarak farklı bir lezzet yaratabilirsiniz. Tereyağı ekleme, jalebinizde daha kremsi bir dokuya ve daha zengin bir tada neden olabilir. Çünkü tereyağı, sıvı yağdan daha yoğun bir yağdır ve tatlıyı harika bir aroma ile donatır. Ancak, tereyağını tamamen kullanmayın çünkü tatlıyı aşırı yağlı ve yoğun yapabilir. Deneyerek ne kadarını kullanmanız gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Yorum yapın

casibom