Fitik Asit Nedir?

Fitik asit, insan vücudunda doğal olarak bulunan bir doymamış yağ asididir. Doymamış yağ asitleri, sağlık açısından faydalıdır çünkü vücuda gerekli olan E vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi besinleri sağlarlar. Fitik asit, hayvansal kaynaklar olan kırmızı et ve süt ürünleri gibi besinlerde yüksek miktarda bulunur. Bitkisel kaynaklardan ise fındık, ayçiçeği çekirdeği, susam gibi yağlı tohumlu gıdalarda ve avokado gibi meyvelerde bulunabilir.

Fitik Asitte Hangi Gıdalarda Bulunur?

Fitik asidi, en çok hayvansal kaynaklar olan kırmızı et ve süt ürünleri gibi besinlerde yüksek miktarda bulunur. Ayrıca fındık, ayçiçeği çekirdeği, susam gibi yağlı tohumlu gıdalarda da %30 oranında bulunabilir. Avokado gibi meyvelerde de bulunabilen fitik asidi, omega-6 yağ asitleri ailesine aittir.

Fitik Asidinin Faydaları Nelerdir?

Fitik asidi hem insan sağlığı hem de cilt sağlığı için birçok faydası olan bir doymamış yağ asididir. Anti-inflamatuar etkileri ile bilinen fitik asidi, diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi birçok kronik hastalığa karşı koruyucu bir rol oynayabilir. Ayrıca, nem kaybını önleyerek cildi nemli tutmaya yardımcı olur ve cilt sağlığı için faydalıdır.

Fitik Asidinin Yan Etkileri Nelerdir?

Fitik asiti yüksek dozda tüketmek bazı kişilerde mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir. Ancak, genel olarak sağlıklı bireyler için fitik asiti almak güvenli kabul edilir.

Yorum yapın

casibom